SSL certyficate

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to protokół bezpieczeństwa, który zapewnia szyfrowanie połączenia między serwerem a przeglądarką internetową. Certyfikaty SSL są wydawane przez zaufane instytucje certyfikacyjne i potwierdzają tożsamość serwera oraz zapewniają poufność przesyłanych danych.

Certyfikat SSL jest ważny dla witryn internetowych, które wymagają przetwarzania danych osobowych lub transakcji finansowych, ponieważ zapewnia on bezpieczeństwo i ochronę przed atakami typu „man-in-the-middle” oraz hakerami. Użytkownicy stron internatowych z certyfikatem SSL mają pewność że ich dane są bezpieczne.

Widoczność certyfikatu SSL można sprawdzić w pasku adresu przeglądarki internetowej, gdzie pojawia się zielony kłódkowy symbol oraz protokół HTTPS, co oznacza, że połączenie między przeglądarką a serwerem jest zaszyfrowane i bezpieczne.

Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które różnią się od siebie. Zrozumiałe może być, że banki, linie lotnicze, portale internetowe wykorzystują informacje wrażliwe, potrzebują najwyższego poziomu ochrony danych. Bez względu na to, jaki poziom zdecydujesz się wybrac i gdzie kupisz certyfikat SSL, zawsze objęty jest on gwarancją bezpiecznej transmisji danych. Przede wszystkim jesteś odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa internautom korzystającym z Twojej witryny. Jeśli masz na swojej stronie: opcje logowania, Formularz kontaktowy, wszelkie inne funkcje wymagające pozostawienia danych.

Rodzaje certyfikatów:

Certyfikaty SSL

Certyfikat DV lub Domain Validation to certyfikat, który weryfikuje tylko domeny. Walidacja odbywa się automatycznie. Zawiera informacje już zgromadzone w systemie DNS dla danej domeny serwera oraz dane podmiotu. Walidacja nie sprawdza danych organizacji. Certyfikat DV zawiera tylko nazwę domeny i nie zawiera żadnych dodatkowych informacji na ten temat. Tego typu certyfikaty są najtańsze i najszybsze do uzyskania. Weryfikacja domeny potwierdza bezpieczeństwo danej strony, ale nie daje użytkownikom wglądu w wiedzę wydawcy.
 

Certyfikat Wildcard SSL

Czym różni się certyfikat Wildcard SSL od zwykłego certyfikatu? Załóżmy, że mamy stronę internetową lub portal, dla którego chcemy stworzyć osobne serwisy zajmujące się konkretną tematyką lub np. dla określonych grup osób. Na przykład czasami tworzymy sklep internetowy dla hurtowników i klientów detalicznych. Następnie tworzymy stronę z oddzielną subdomeną. Zwykły certyfikat SSL zabezpiecza tylko jedną nazwę domeny. Z drugiej strony symbole wieloznaczne służą do ochrony domeny i wszystkich jej subdomen. W ten sposób nie musimy kupować kilku certyfikatów, aby chronić subdomeny poza nazwą domeny. Musimy jednak pamiętać, że ten certyfikat jest ograniczony do domen drugiego poziomu, co oznacza, że subdomeny drugiego poziomu nie będą już chronione.
 

Certyfikaty EV

Certyfikaty EV (Extended Validation): są najbardziej zaawansowanymi certyfikatami, które wymagają dokładnej weryfikacji tożsamości firmy lub organizacji przed wydaniem certyfikatu. Po zainstalowaniu certyfikatu EV, w pasku adresu przeglądarki pojawia się zielony pasek, wskazujący, że witryna jest wiarygodna i że połączenie jest bezpieczne. Są one najdroższymi certyfikatami SSL, ale są one szczególnie ważne dla stron, które wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa, takich jak strony bankowe lub e-commerce.
https
Wszystkie te rodzaje certyfikatów SSL zapewniają zaszyfrowane połączenie między serwerem a przeglądarką internetową, ale różnią się zakresem ochrony oraz poziomem weryfikacji tożsamości witryny. Certyfikat SSL to  inwestycja, która na pewno Ci się zwróci. Inwestując w bezpieczeństwo strony czy sklepu internatowego, będziesz mieć większe zaufanie wśród klientów, co za tym idzie większe zyski i prestiż.

Stwórz z nami nowoczesną stronę internetową