Czym jest marketing cyfrowy?
Marketing cyfrowy to szerokie pojęcie, obejmujące wszystkie strategie marketingowe realizowane w środowisku cyfrowym. Może to obejmować reklamy radiowe lub telewizyjne, posty na Facebooku, remarketing, e-mail marketing, optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO), kampanie płatnych reklam (SEA), publikację blogów, cyfrowe tablice informacyjne w poczekalniach oraz marketing afiliacyjny. Wszelkie działania marketingowe, które odbywają się w cyfrowej przestrzeni, wpisują się w kategorię marketingu cyfrowego. Jest to zatem termin o szerokim zakresie.
W dzisiejszych czasach większość działań marketingowych odbywa się w formie cyfrowej, a ta tendencja będzie tylko wzrastać w przyszłości. Dlatego warto teraz skomponować własną strategię marketingu cyfrowego, jeśli jeszcze tego nie zrobiono. W poniższym artykule w trzy minuty przeczytasz o tym, czym dokładnie jest marketing cyfrowy, jakie są jego korzyści i jak go z sukcesem wdrożyć.
Marketing cyfrowy kontra marketing offline
Kontrastem dla marketingu cyfrowego jest marketing analogowy, który najczęściej określa się jako marketing offline. Do tej kategorii zaliczają się m.in. wydrukowane broszury, ulotki oraz reklamy w gazetach, a także flagi przy stoiskach konferencyjnych, reklamowe billboardy przy autostradach czy sponsoring lokalnych drużyn piłkarskich. Marketing cyfrowy i offline to dwie zupełnie różne metody, które nie nakładają się na siebie. Mimo że marketing online stale rośnie w siłę, marketing offline nigdy nie zniknie. Dlatego nadal może stanowić interesujący element do uwzględnienia w swojej mieszance marketingowej.
Marketing cyfrowy kontra marketing online
Terminy „digital marketing” i „online marketing” często są ze sobą mylone. Te dwie strategie marketingowe mają pewne obszary nakładające się na siebie. Wszelki marketing online jest częścią marketingu cyfrowego, jednak nie cały marketing cyfrowy odbywa się wyłącznie w środowisku online. Komunikacja przekazywana przez internet wpisuje się w kategorię online marketingu, podczas gdy digital marketing obejmuje wszelkie formy reklamy komunikowanej cyfrowo. Jest to zatem znacznie szersze pojęcie, w którego skład wchodzi online marketing. Warto zaznaczyć, że online marketing jest najbardziej rozpoznawalnym i powszechnie stosowanym elementem digital marketingu. Nic więc dziwnego, że te dwa terminy często są mylone.
Korzyści z marketingu cyfrowego
Marketing cyfrowy w porównaniu do marketingu offline posiada wiele zalet. W tym miejscu przedstawiamy kilka dobrych powodów, dlaczego warto poświęcić uwagę marketingowi cyfrowemu.
1. Marketing cyfrowy jest mierzalny i dynamiczny
Głównym powodem, dla którego marketing cyfrowy jest znacznie bardziej interesujący od marketingu offline, jest jego nieustanny pomiar. Od samego początku wdrażania strategii marketingowej online można obserwować jej skuteczność. Przykładem są rozbudowane narzędzia oferowane przez Google Ads, które umożliwiają dokładną analizę wyników kampanii reklamowej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, możesz natychmiast wprowadzić korekty. Dzięki temu unikasz niepowodzeń strategii. Porównajmy to z zamieszczaniem statycznego ogłoszenia w gazecie, gdzie sukces 1) nie jest mierzalny, a 2) nie możesz już wpływać na niego po opublikowaniu ogłoszenia.
2. Marketing cyfrowy jest tak drogi, jak chcesz
Marketing cyfrowy jest znacznie tańszy od marketingu tradycyjnego. Osoba rozpoczynająca pracę jako freelancer może za niewielkie pieniądze zainicjować kampanię. Co więcej, istnieją metody marketingu cyfrowego, które są całkowicie darmowe. Wystarczy pomyśleć o napisaniu bloga i podzieleniu się nim na platformach społecznościowych. To nie generuje żadnych kosztów, a jednocześnie pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Marketing cyfrowy może być również skalowany na większą skalę. Dzięki temu łatwo dopasować go do dostępnego budżetu i osiągać znaczące sukcesy nawet przy ograniczonych zasobach finansowych.
3. Szeroki asortyment i zawsze dostępne
Jeżeli umieszczasz reklamę w gazecie lub zawieszasz plakat na konferencji, to widzą to tylko czytelnicy lub uczestnicy tego wydarzenia. Natomiast kampania cyfrowa, jeśli zechcesz, może dotrzeć do całego świata i osiągnąć osoby z Twojej grupy docelowej w różnych krajach. Ponadto, nie ma ograniczeń dotyczących godzin otwarcia, a cyfrowe technologie są dostępne praktycznie przez całą dobę – 24 godziny na dobę. Obydwie te możliwości znacząco zwiększają zasięg Twoich działań oraz dają Ci możliwość pracy bez granic i nawet w innej strefie czasowej. A wszystko to bez konieczności zakładania biura za granicą.
4. Docierasz do określonej grupy docelowej
Dzięki strategiom marketingu cyfrowego możesz dotrzeć do bardzo konkretnego segmentu odbiorców. Na przykład, jeśli reklamujesz się w wynikach wyszukiwania za pomocą Google Ads, Twoją reklamę zobaczą jedynie osoby, które wpisują określone frazy wyszukiwania. Są one już zainteresowane Twoim produktem, na przykład poszukują czerwonych róż w Płocku. Jeśli z kolei zdecydujesz się na reklamę na Facebooku, Twoją ofertę zobaczą tylko osoby, które spełniają określone kryteria wiekowe, płciowe, geograficzne i nawet związane z zainteresowaniami Twojej grupy docelowej. Trudno znaleźć bardziej precyzyjne narzędzie, co znacznie zwiększa szanse na to, że osoby widzące reklamę będą miały większe prawdopodobieństwo kliknięcia w nią.
5. Marketing cyfrowy można zautomatyzować
Marketing cyfrowy posiada wiele korzyści. Ostatnią, którą tutaj wymieniamy, jest możliwość pełnej lub częściowej automatyzacji. Tworzenie konkretnych strategii marketingowych online zajmuje więcej czasu niż tworzenie reklamy w magazynie, ale po ich uruchomieniu pozwala zaoszczędzić czas. Jednak nie oznacza to, że można całkowicie zapomnieć o kampaniach po ich ustawieniu, ponieważ zawsze istnieje konieczność wprowadzania korekt i dostosowań. Ponadto, niezbędne jest stałe monitorowanie w celu osiągnięcia jak największego sukcesu. Częściowa automatyzacja jest jednak dobrym pomysłem i w przypadku marketingu cyfrowego jest również dostępna.
Różnica między marketingiem push i pull
W przypadku marketingu cyfrowego również dokonuje się rozróżnienia między push marketingiem a pull marketingiem.
Push marketing: W przypadku push marketingu promujesz swoje produkty lub usługi, docierając bezpośrednio do klienta. To jak różnica między perfumami wystawionymi na półkach a perfumami, które są oferowane przez sprzedawcę, gdy wchodzisz do sklepu. Przykładem cyfrowego push marketingu jest remarketing. Jednakże, jeśli nie jest to odpowiednio realizowane lub stosowane w niewłaściwym kontekście, może być postrzegane jako nachalne i niewłaściwe.
Pull marketing: Pull marketing to przeciwność push marketingu. Tutaj nie wysyłasz informacji o swoich produktach lub usługach do klienta, ale przyciągasz klientów do siebie. Dobrym przykładem jest budowanie marki, reklamy telewizyjne i radiowe lub rekomendacje ustne. Ta bardziej subtelna forma reklamy daje konsumentowi poczucie, że to on sam zdecydował, że chce coś kupić, a nie został do tego zmuszony.
W ten sposób zarówno push marketing, jak i pull marketing mają swoje miejsce i zastosowanie w strategiach marketingowych, zależnie od celów i preferencji firmy.
Dla każdego biznesu istnieje strategia
Jasne jest, że marketing cyfrowy jest niezwykle szerokim pojęciem. Dlatego można go zastosować w przypadku każdej firmy. Jeśli dobrze zdefiniujesz swoją grupę docelową i wyznaczysz strategie, które umożliwią bezpośrednie dotarcie do niej, żadna firma nie powinna zignorować korzyści płynących z marketingu cyfrowego. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym freelancerem, czy prowadzisz ugruntowany sklep internetowy, czy też realizujesz sprzedaż B2B, B2C lub C2C, Twój cel polega na zwiększeniu przychodów lub przyciągnięciu większej liczby czytelników na blog – marketing cyfrowy jest narzędziem, które pozwoli Ci osiągnąć te cele. Co więcej, możesz dostosować wydatki do swojego budżetu, inwestując tyle, ile uważasz za odpowiednie.
Zacznij od marketingu cyfrowego
Jeśli chcesz również rozpocząć działania w zakresie marketingu cyfrowego, pierwszym krokiem będzie dokładne zdefiniowanie swojej grupy docelowej. Zbierz wszystkie demograficzne i geograficzne informacje oraz zastanów się nad ich zainteresowaniami. Następnie przeprowadź badania dotyczące różnych strategii marketingu cyfrowego, które najlepiej pasują do zachowań Twojej grupy docelowej. Jeśli planujesz korzystać z mediów społecznościowych, LinkedIn będzie dobrym wyborem, jeśli skupiasz się na profesjonalistach, a TikTok, jeśli kierujesz się do młodych ludzi. Wybierz kilka strategii, które chcesz wypróbować i stwórz zrównoważoną mieszankę działań marketingowych. Następnie możesz przejść do budowy i monitorowania swojego sukcesu.
Outsourcing marketingu cyfrowego
Wielu przedsiębiorców decyduje się na zlecenie działań z zakresu marketingu cyfrowego specjalistom. To również nie jest zły pomysł, ponieważ wiąże się z dużym nakładem czasu. Na przykład, nie jest mądrym posunięciem rozpoczynać kampanii Google Ads, zanim nie skupisz się na optymalizacji SEO. Twoje strony docelowe muszą być doskonale przygotowane, zanim będziesz gotowy do przyciągania większego ruchu. Specjalista SEO może zająć się tym wszystkim za Ciebie, w odpowiedniej kolejności, na właściwy sposób i w krótkim czasie. Szczególnie jeśli jeszcze nie miałeś do czynienia z marketingiem cyfrowym i nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, zlecenie tego zadania specjalistom może oszczędzić Ci dużo wysiłku, czasu i pieniędzy.