Synergia

Termin „synergia” wywodzi się od greckiego słowa „synergia”. Określa on sytuację, w której rezultaty dwóch współpracujących stron są lepsze niż suma ich wyników indywidualnych. W obszarze marketingu dotyczy to współpracy między dwoma firmami.

Synergia i SEO

Optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO) można również połączyć z innymi metodami w celu stworzenia synergii. SEO nakłada się na wiele innych strategii marketingowych. Przykładami są tu optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) oraz reklama w wyszukiwarkach (SEA). Bez SEO nie wykorzystuje się w pełni dodatkowego ruchu przyciąganego przez reklamy SEA, natomiast bez SEA wyniki działań SEO będą mniej zadowalające. Przykłady synergii można odnaleźć także w połączeniu SEO z marketingiem w mediach społecznościowych oraz z marketingiem e-mailowym.

Synergia pomiędzy SEO i SEA

SEO i SEA są dwoma metodami, dzięki którym można uzyskać wyniki w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach. W przypadku SEO mamy do czynienia z wynikami organicznymi, czyli standardową listą, którą użytkownik otrzymuje podczas szukania informacji. Natomiast w przypadku SEA mamy do czynienia z wynikami płatnymi, czyli reklamami wyświetlanymi nad wynikami organicznymi. Jeśli podejmujesz się tego samodzielnie, skupienie się na SEO jest darmowe, natomiast korzystanie z SEA wiąże się z opłatami. Płacisz Google określoną kwotę za każde kliknięcie w Twoją reklamę. Dla początkujących firm zatem sensownym wyborem jest rozpoczęcie od skupienia się na optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO), jednak osiągnięcie znacznie lepszych wyników jest możliwe poprzez zastosowanie obu tych metod jednocześnie.

Twój Wynik Jakości wzrasta

Wskaźnik jakości, który posiadasz w Google ADS, ma wpływ na koszt Twojej reklamy. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym mniejsza jest zależność od oferowanej kwoty, a większa szansa, że Twoja reklama zostanie wybrana, ponieważ możesz dostarczyć użytkownikowi Google coś wysokiej jakości. Jednym z sposobów poprawy wskaźnika jakości jest praca nad optymalizacją pod kątem wyszukiwarek (SEO). Twoja strona docelowa oraz witryna są zoptymalizowane, przyjazne dla użytkowników, istotne i wysokiej jakości. Google chętnie kieruje swoich użytkowników w te miejsca. To przekłada się na lepsze rezultaty w ramach kampanii reklamowych.

SEO i SEA oraz remarketing

Remarketing to ponowne dotarcie do odwiedzających, którzy już wcześniej wykazywali zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami. Pracując nad optymalizacją pod kątem wyszukiwarek (SEO), dbasz o to, aby Twoja treść była odpowiednio związana z potrzebami użytkowników internetu; jest ona poparta jakościowymi linkami zewnętrznymi i tak zorganizowana, że użytkownik może szybko znaleźć potrzebne informacje. Te strony prawdopodobnie odniosą znaczące sukcesy w wynikach organicznych wyszukiwań. Możesz wykorzystać je jako strony remarketingowe i kierować na nie bezpośrednio swoich organicznych odwiedzających poprzez reklamy w wyszukiwarkach (SEA). Potrzebujesz przekonujących stron, które przekonają użytkowników do dokonania zakupu poprzez remarketing, a takie strony to właśnie te, które osiągają najlepsze wyniki w wynikach organicznych wyszukiwań.

Marketing e-mailowy i SEO

Marketing e-mailowy to sposób promowania treści. Może to obejmować akcje, oferty, nowe artykuły na blogu lub ogłaszanie nowości. Choć marketing e-mailowy może wydawać się staroświecki w kontekście przyciągania odwiedzających, to jednak niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z kluczowych zalet jest możliwość dotarcia do osób, które dobrowolnie zapisują się na Twoją listę mailingową. Dlatego istotne jest, aby zadbać o to wyjątkowe audytorium, dostarczając im unikalne, interesujące i przydatne wiadomości e-mail, które przyciągną ich na Twoje strony. SEO koncentruje się na treści, a to właśnie tę treść promujesz za pomocą marketingu e-mailowego. Jeśli obie te dziedziny są dobrze zaaranżowane, wzajemnie się wspierają, pomagając wzmocnić swoje efekty.

Marketing w mediach społecznościowych i SEO

Jednym z metod osiągnięcia synergii w dziedzinie SEO jest połączenie go z marketingiem w mediach społecznościowych. Te dwie dziedziny są ściśle powiązane. Kiedy wysyłasz komunikat za pośrednictwem swoich kanałów społecznościowych, zawiera on link do jednej ze swoich stron, co przyciąga odwiedzających. Dzięki działaniom SEO upewnisz się, że te strony są w doskonałej kondycji. Im większą liczbę odwiedzających przyciągasz z różnych kanałów, tym lepsze pozycje zdobędziesz w wynikach wyszukiwania.
 
Istnieją także inne sposoby, w jakie korzystasz ze synergii między SEO a marketingiem w mediach społecznościowych. Jeśli stworzyłeś nowy artykuł na blogu lub zainicjowałeś nową akcję i stworzyłeś do tego dedykowaną stronę, może to chwilę potrwać, zanim Google odnajdzie te strony. Nową zawartość trzeba najpierw przeanalizować przez boty przeszukujące, a nawet po aktualizacji mapy witryny trzeba poczekać, aż Google zdecyduje się je zindeksować. Udostępniając tę stronę na mediach społecznościowych, dajesz Google wcześniejszy znak, że taka strona internetowa istnieje.
 
Podobnie jak w przypadku marketingu e-mailowego, także marketing w mediach społecznościowych jest sposobem na promowanie treści. SEO koncentruje się na treści, dlatego też dbasz o to, by Twoje strony były unikalne, ciekawe i klarowne. Za pomocą działań w mediach społecznościowych promujesz te strony i przyciągasz więcej odwiedzających. Łączysz ruch generowany przez organiczne wyniki wyszukiwania z ruchem zyskiwanym dzięki marketingowi w mediach społecznościowych, co przekłada się na jeszcze lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.
 

Pracując nad marketingiem w mediach społecznościowych, budujesz stałą grupę zainteresowanych. Im większa liczba obserwujących na platformach takich jak Facebook, YouTube, Twitter, Instagram, TikTok lub innych, tym częściej przyciągasz ich na swoją stronę internetową. Ta grupa zainteresowanych odgrywa kluczową rolę w sukcesie Twojej witryny, ponieważ to osoby zaczynające wykazywać wobec ciebie lojalność. To także grupa, wśród której większe są szanse na konwersje. Im więcej konwersji, tym lepsza ocena SEO, a co za tym idzie, wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania.

Synergia i SEO

Poprzez nie tylko pracę nad optymalizacją pod kątem wyszukiwarek (SEO), lecz także zastosowanie innych metod marketingowych w połączeniu z SEO, osiągniesz efekt synergii. Istnieje wiele możliwości, i ważne jest, abyś znalazł najlepszą kombinację dla swojego przedsiębiorstwa. Praca nad SEO przynosi efekty, lecz istnieje pewne ograniczenie. Kombinując je z innymi metodami marketingowymi, zauważysz, że wskaźnik SEO rośnie. Dlatego najpierw skup się na optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek. Gdy już to osiągniesz, wykorzystaj synergiczne efekty, aby osiągnąć maksymalne rezultaty.

Stwórz z nami nowoczesną stronę internetową