prowadzenie_strony_internetowej

Stworzenie strony internetowej to nie wszystko. Później ktoś musi zająć się jej prowadzeniem. Witryna powinna być sprawna technicznie, prawidłowo funkcjonująca i bezpieczna dla użytkowników. Obsługa strony internetowej, w tym podejmowanie odpowiednich kroków, w  sytuacji gdy witryna nie działa lub pojawiają się na niej problemy (np. grafiki lub teksty wyświetlają się niepoprawnie), wymaga specjalistycznej wiedzy. Jeśli jednak uważasz, że Twoje kompetencje są wystarczające, abyś samodzielnie obsługiwał stroną internetową, udzielimy Ci kilku pomocnych rad. Jakie zadania na stronie należy wykonywać, jeśli chcesz nią zarządzać samemu, bez wsparcia profesjonalistów?

Kto poradzi sobie z samodzielnym utrzymaniem strony internetowej?

Obsługa strony internetowej to niestety zajęcie nie dla laika. Wymaga pewnej wiedzy w zakresie witryn opartych o WordPress, którą posiadają webmasterzy. Większość przedsiębiorców nie podoła zatem samodzielnie temu zadaniu. Niezbędne jest wykonywanie takich działań jak regularna konserwacja strony, monitorowanie, aktualizacje. By je przeprowadzić, trzeba posiadać umiejętności i znajomość pewnych faktów, a przeciętna osoba niezwiązana z branżą IT ich nie ma, podobnie jak czasu, aby je zgłębiać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie utrzymania witryny profesjonalistom zajmującym się na co dzień stronami internetowymi.

Samodzielne utrzymanie strony internetowej – co robić?

Aktualizacja WordPress

Dla zwiększenia wydajności, poprawy bezpieczeństwa i uzyskania dostępu do nowych funkcji zadbaj, aby Twoja witryna zawsze funkcjonowała na najnowszej wersji WordPress. Aktualizacje pojawiają się regularnie – jedna lub dwie w miesiącu. Im nowsza wersja, tym większa ochrona przed atakami hakerskimi, wydajność, szybkość oraz szerszy dostęp do różnych funkcji.

Aktualizacja wtyczek

Aktualizacja wtyczek powinna być przeprowadzana wraz z aktualizacją WordPressa. Wtyczki stosowane są dla udoskonalenia witryny, pozwalają na optymalizację działania kodu strony, wpływają na pozycjonowanie, poprawę bezpieczeństwa i umożliwiają dodanie nowych funkcjonalności. Zbędne wtyczki niepotrzebnie natomiast zwiększają rozmiar strony, mogą spowolnić jej  działanie i obniżyć pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Usuń zatem ze strony te wtyczki, które zostały kiedyś zainstalowane, a których już nie używasz.

Sprawdzenie bezpieczeństwa strony www

Za pośrednictwem strony hostingowej lub w systemie WordPress sprawdź, czy Twoja strona jest odpowiednio zabezpieczona. Dobrym sposobem, aby chronić swoją witrynę przed włamaniami hakerskimi, DDos czy złośliwym oprogramowaniem jest instalacja wtyczki zabezpieczającej iTemes Security lub Wordfence.

Stworzenie mocnego hasła dostępu

Na pewno nie chcesz, żeby po Twojej stronie grasował haker, podobnie jak nie życzysz sobie złodzieja w swoim domu. Aby temu zapobiec, potrzebne są odpowiednie zabezpieczenia, czyli hasła. Bezpieczne hasła to hasła złożone, stanowiące skomplikowany ciąg znaków, który nie tworzy żadnego zapamiętywanego słowa. Trudno jest je złamać, odgadnąć.

Optymalizacja obrazów

Niewłaściwie dobrana wielkość zdjęcia może znacząco spowolnić wczytywanie strony, a w związku z tym zniechęcić użytkowników do korzystania z niej. Wolne ładowanie witryny negatywnie wpływa także na pozycjonowanie. Optymalizując zdjęcia, zmniejszamy ich rozmiar bez uszczerbku na jakości, czyli przy zachowaniu tych samych pikseli. Jeśli posiadasz zdjęcia o pojemności kilku MB, najlepiej kompresować je do wagi w KB.

Buforowanie witryny

Buforowanie ma na celu przyspieszenie ładowania strony i odciążenie serwera. Jest konieczne również, jeśli chcesz poprawić widoczność witryny w wyszukiwarce. Do buforowania przeznaczone są wtyczki buforujące m.in. Litespeed i WP Rocket. Proces może spowodować zmiany w wyświetlaniu się witryny, dlatego wcześniej wyczyść pamięć podręczną, aby mieć wgląd w to, co widzą użytkownicy Twojej strony.

Pozycjonowanie strony internetowej

Strona, która zajmuje wysoką pozycję w wyszukiwarce, generuje zdecydowanie większy ruch i przynosi większe zyski niż ta, która pozostaje daleko w tyle, niezauważona. Popularną wtyczką wspierającą pozycjonowanie jest Yoast SEO. Pozycjonowanie to proces składający się z kilku etapów. Oprócz optymalizacji technicznej (technicznego SEO), możesz wzbogacić swoją stronę o pomocne, angażujące Twoich odbiorców treści i dodać trafne słowa kluczowe.

Monitorowanie strony internetowej

Monitoring zmian na stronie należy wykonywać na bieżąco. Polega on na weryfikacji dostępności i wydajności strony i ma zapobiegać problemom technicznym. Daje możliwość szybkiego wykrycia błędów, awarii i natychmiastowego przystąpienia do ich usuwania – zanim zostaną zauważone przez potencjalnych klientów. Należy sprawdzić poprawność działania strony, kopie zapasowe, dostępność aktualizacji. Choć nieraz konieczny jest codzienny monitoring strony, zdecydowanie wystarczy, jeśli będziesz wykonywać go co tydzień.    

Tworzenie kopii zapasowych

Kopię zapasową strony powinieneś tworzyć przed każdą dokonywaną aktualizacją. W razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, która spowoduje utratę lub uszkodzenie danych, jak awaria serwera czy błąd programowania, odzyskasz dzięki niej swoją stronę. Pamiętaj o tym, aby wykonywać pełną kopię, zawierającą wszystkie zasoby.