zdjęcia

Z pewnością zdarzyło Ci się odwiedzić stronę internetową, na której znajdowało się tak niezwykle dużo tekstu, że zrezygnowałeś z próby jego przeczytania. Jeżeli sytuacja ta kojarzy Ci się z Twoją własną stroną, być może warto przeprowadzić na niej aktualizację. Być może już nad tym pracujesz, ale nadal masz trudności z dodawaniem obrazów. Zachęcamy do dalszej lektury, ponieważ w niniejszym artykule przedstawimy cztery wskazówki dotyczące poprawnego umieszczania zdjęć na stronie internetowej WordPress.

Wskazówka 1: Staraj się, aby obrazy były jak najmniejsze!

Ważne: zachowaj małe rozmiary zdjęć na swojej stronie. Może to na pierwszy rzut oka wydać się dziwną radą, lecz nie chodzi tutaj o faktyczne wymiary obrazu, a raczej o rozmiar pliku. Często zdarza się, że bezpośrednie pobieranie zdjęć ze stron internetowych powoduje umieszczenie na stronie zbyt dużych plików. Przyczynia się to do wydłużenia czasu ładowania strony. Zawsze warto zmniejszyć rozmiar zdjęć, zanim zostaną one opublikowane na stronie. Jeśli nie potrafisz samodzielnie zmniejszyć zdjęcia, zawsze możesz skorzystać z stron typu iPiccy lub TinyPNG. W WordPressie dostępne są standardowe formaty obrazów.

Wskazówka 2: Zawsze wypełniaj teksty alternatywne.

Obraz w WordPressie posiada wiele właściwości, a jedną z nich jest tzw. tekst alternatywny (alt-text). Jest to tekst, który pojawia się, gdy kursorem najedziemy na obraz lub który jest odczytywany dla osób niedowidzących lub niewidomych. Jednak oprócz tych aspektów, warto zwrócić uwagę na wpływ tekstu alternatywnego na pozycjonowanie strony w Google. Wyszukiwarka doceni, gdy wypełnimy tę właśnie rubrykę. Dlatego gorąco polecamy zawarcie w tekście alternatywnym słów kluczowych, na których chcemy być znalezieni.

Wskazówka 3: Mądrze używaj nazw plików.

Aby zachować porządek wewnątrz Twojej strony internetowej, ważne jest, aby nie wprowadzać przypadkowych nazw plików graficznych. Istnieją kilka sztuczek, które warto zastosować przy nazewnictwie plików, aby Twoja strona była wyświetlana w Internecie w sposób jak najbardziej efektywny.

  • Nie używaj spacji w nazwie pliku, ponieważ spacje są zmieniane na %20% w Internecie.
  • Lepiej nie używać znaków interpunkcyjnych, poza standardowymi znakami alfanumerycznymi (a-z i 0-9). Jeśli chcesz oddzielić słowa w tekście, użyj myślnika (-) zamiast spacji.
  • Nie używaj również dużych liter w nazwach plików, wszystko, co znajduje się w adresie URL (od pierwszego ukośnika /) jest wrażliwe na wielkość liter. Używanie dużych liter może powodować problemy przy przekazywaniu linków ustnie.
  • Na końcu upewnij się, że nazwy plików są łatwe do rozpoznania, aby ułatwić sobie pracę. W razie potrzeby użyj systemu numeracji i nazwij plik zgodnie z nazwą strony, na której się znajduje.

Wskazówka 4: Gdzie znaleźć dobre obrazy?

Może myślisz teraz: wszystko ładnie i pięknie, ale gdzie znajdę odpowiednie zdjęcia? Z pewnością nie na Google! Wiele osób znajduje ładne zdjęcia na Google lub innej stronie internetowej i używa ich na swojej stronie internetowej. Jeśli tak zrobisz, możesz naruszyć prawa autorskie i otrzymać kary w wysokości kilku tysięcy euro! Dlatego korzystaj z własnych zdjęć lub wynajmij fotografa. Jeśli to nie jest dla Ciebie opcja, zawsze możesz zakupić zdjęcia online. Strony takie jak Shutterstock i Stock.adobe mają wiele zdjęć online. Jeśli nie chcesz płacić za zdjęcia, możesz szukać na stronach z licencją komercyjną. Są to strony, na których można bezpłatnie korzystać z zdjęć, nie ryzykując otrzymania kar. Dobre przykłady to Unsplash, Pixabay i Pexels.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy przy tworzeniu swojej strony internetowej opartej na WordPressie, to w Atsep specjalizujemy się w budowaniu i utrzymywaniu takich stron. Ponadto, możemy Ci pomóc w zakresie hostingu i marketingu internetowego. Jeśli jesteś zainteresowany, nie wahaj się skontaktować z nami!

Stwórz z nami nowoczesną stronę internetową