Responsywne strony internetowe.
Responsywność strony, zwana też jako RWD, to nic innego jak skalowanie grafiki i elementów strony do wyświetlanego rozmiaru ekranu. Responsywne strony wyglądają równie dobrze na monitorach komputerów, telefonach komórkowych, tabletach, a nawet telewizorach.
Strony responsywne są standardem nowych technologii.
Responsywność strony a wyniki wyszukiwania?
Przez lata Google stawiał coraz większy nacisk na rozwój urządzeń mobilnych, aktualizując swoje algorytmy, co dziś przekłada się na faworyzowanie responsywnych stron internetowych. Jeśli więc zainwestujesz w responsywne rozwiązanie, które pozwoli Ci dostosować rozdzielczość Twojej witryny do każdego urządzenia, Twoje pozycja w wynikach wyszukiwania też na tym skorzysta! Bardzo ważna jest tutaj także użyteczność strony, szybkość ładowania, dostępność informacji i łatwiejsza nawigacja – to wszystkie elementy, które możesz udoskonalić, projektując responsywną stronę internetową. My z chęcią Ci w tym pomożemy. Szybkość ładowania strony to niewątpliwie czynnik wpływający na SEO. Strony responsywne ładują się szybciej, zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach.
Plusy responsywnych stron internetowych:
- Czytelność i przejrzystość na małych wyświetlaczach smartfonów lub tabletów.
- RWD to elastyczne rozwiązanie, które może pomieścić różne rozdzielczości ekranu.
- Strony RWD są tańsze w utrzymaniu, ponieważ płacimy za jedną wersję strony. Jest to bardziej opłacalne niż utrzymywanie dwóch wersji serwisu: mobilnej i stacjonarnej.
- Strona responsywna jest z pewnością atrakcyjna i czytelna dla wyszukiwarek.
- Kolejnym udogodnieniem jest pojedynczy adres URL, ponieważ pozostaje on taki sam bez względu na urządzenie, na którym przeglądana jest strona.
- Witryny responsywne nie mają problemu z dwoma oddzielnymi kodami śledzenia, jak ma to miejsce w witrynach mobilnych, ponieważ mają jeden wspólny kod śledzenia.
- Nie spotykamy się tutaj z terminem zduplikowana treść, wykrywa zduplikowaną treść w przeglądarkach.
Minusy responsywnych stron internetowych:
- Stworzenie strony internetowej z osobną szatą graficzną jest droższe – więcej pracy wiąże się z zakodowaniem szablonu strony. Wyższy koszt serwisu RWD występuje głównie na etapie tworzenia, natomiast późniejsze koszty jego utrzymania są takie same jak w przypadku serwisu standardowego.
- Więcej grafiki i więcej pracy wymagane podczas tworzenia treści i faz aktualizacji strony internetowej. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy chcemy mieć pełną kontrolę nad wyświetlanymi obrazami w różnych rozdzielczościach. W takim przypadku czasami powinniśmy nawet przygotować kilka zdjęć, które są wyświetlane zgodnie z rozdzielczością ekranu.
- Oczywista kompatybilność i konieczność testowania na różnych urządzeniach. Musisz sprawdzić, jak dobrze strona działa na różnych urządzeniach mobilnych, co oznacza, że musisz mieć również inne urządzenia.
Nowoczesne technologie stron internetowych.
Strony responsywne powoli stają się standardem. Jeśli nasza strona nię będzie odpowiadać standardom RWD stracimy grono odbiorców, a nawet wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Projektanci nie powinni lekceważyć tego czynnika i wykorzystywać technologię RWD przy projektowaniu stron internetowych.