lead

Leady to potencjalni klienci. Są to osoby, które w pewien sposób nawiązały kontakt z Tobą i zdają sobie sprawę z Twojej marki, produktów lub usług. Pojęcie generowania leadów obejmuje zbieranie tych potencjalnych klientów, a im więcej leadów, tym większa rozpoznawalność. Ostatecznym celem jest przekształcenie tych leadów w klientów. Poprzez generowanie wysokiej jakości leadów online, zwiększa się szansa na osiągnięcie tego celu. Dlatego właśnie w ciągu kilku minut przeczytasz tutaj o 7 strategiach, które pozwolą Ci pozyskać leady przynoszące realne korzyści.

Co to jest lead?

Lead to osoba, która zapoznała się z Twoją firmą i nawiązała z Tobą kontakt. Każdy, kto odwiedza Twoją stronę internetową, stanowi potencjalnego klienta, ponieważ teraz znajdujesz się na ich radarze. Osoby, które dzwonią z pytaniem, pozyskują informacje poprzez formularz kontaktowy, zapisują się na newsletter lub które zetknęły się z Twoją firmą poprzez inne kanały marketingowe (media społecznościowe, reklama w wyszukiwarkach, budowanie linków), także są tu uwzględnione. To wszyscy, którzy wcześniej nic nie wiedzieli o Tobie, a teraz są świadomi Twojego istnienia.

Od potencjalnego klienta do potencjalnego nabywcy.

Klient to taki potencjalny nabywca, który już zdecydował się skorzystać z twoich usług lub zakupić Twoje produkty. Nie każdy potencjalny nabywca staje się faktycznym klientem, ale każdy klient kiedyś był potencjalnym nabywcą. To właśnie dlatego ta podróż ma pewne podobieństwo do lejka. W górę tego lejka trafiają liczne potencjalne nabywcy, z których mniejsza grupa przechodzi w fazę prospektu, a jeszcze mniejsza staje się klientami. Definicje tych trzech etapów opisują sposoby myślenia i zachowania ludzi, którzy zetknęli się z Tobą.

 • Potencjalny nabywca (Lead): to osoba, która miała z Tobą kontakt i zdaje sobie sprawę z Twoich produktów/usług/firmy. Stanowi potencjalną przyszłą szansę na sprzedaż.
 • Prospekt: perspektywa (Prospect): to potencjalny nabywca, który wykazał większe zainteresowanie i u którego widać przygotowanie do zakupu.
 • Klient: potencjalny nabywca, który przeszedł na dół lejka i rozpoczął korzystanie z twoich produktów lub usług.

Znaczenie jakości leadów

Zbieranie wysokiej jakości leadów online odgrywa szczególnie istotną rolę podczas optymalizacji tego procesu. Ostatecznym celem jest, aby jak największa liczba potencjalnych klientów, którzy trafiają do Twojego lejka, faktycznie przekształciła się w klientów. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy przyciągasz właściwych ludzi. Na przykład, jeśli sprzedajesz ubranka dla niemowląt, to młode matki stanowią główną grupę docelową, z którą masz największe szanse na zrealizowanie transakcji.

W sytuacji, gdy koncentrujesz się na przyciąganiu głównie młodszej grupy, na przykład za pomocą reklam na TikToku, odsetek leadów przechodzących w etap klienta będzie znacznie mniejszy niż w przypadku, gdybyś prowadził działania poprzez konto na Instagramie skierowane do ciężarnych kobiet i młodych matek. Dlatego nie tylko pozyskanie leadów jest ważne, ale także pozyskanie tych, którzy są wysokiej jakości i mają potencjał do przekształcenia się w rzeczywistych klientów.

Generuj wysokiej jakości leady online

Każdy może aktywnie poszukiwać potencjalnych klientów, a ten proces nazywa się generowaniem leadów. SEO stanowi tutaj szczególnie szeroki przykład, bowiem poprzez zwiększenie widoczności online przyciągasz większą liczbę odwiedzających na swoją stronę internetową. Dzięki optymalizacji konwersji przekształcasz jak największą część tych potencjalnych klientów w faktycznych nabywców. Cała ta podróż zaczyna się zatem od generowania leadów. Jeżeli nie poświęcisz dostatecznej uwagi temu etapowi, to po pierwsze, przechwycisz mniejszą liczbę osób w lejku, a po drugie, nie będziesz mieć kontroli nad jakością tych potencjalnych klientów. Generując samodzielnie wysokiej jakości leady, zapewniasz sobie, że większy odsetek dodatkowych osób, które przyciągasz, zamieni się w Twoich klientów.

Poznaj swoją grupę docelową

Pierwszym krokiem, który podejmuje się, gdy chce się pracować nad generowaniem potencjalnych klientów, jest dokładne zdefiniowanie grupy docelowej. Tylko mając dobrą znajomość grupy docelowej, można określić, na kogo skupić wysiłki i jakie kanały komunikacyjne wykorzystać. Dlatego ważne jest przeprowadzenie dokładnych badań, aby poznać potencjalnych klientów, dowiedzieć się, w jaki sposób zazwyczaj nawiązują kontakt oraz jakie są ich zainteresowania. Na tej podstawie można wykreować ich profil, co pozwoli określić, jak przystępować do potencjalnych klientów i jakie pytania zadać. Ten profil stanowi główny wątek prowadzący przez całą kampanię generowania potencjalnych klientów. Dlatego też jest to istotny krok w procesie.

Tworząc profil grupy docelowej, wybiera się kanały, które zostaną wykorzystane do dotarcia do nich, określa się, jakie treści będą zawarte w reklamach i postach na mediach społecznościowych oraz jakie strategie marketingowe zostaną wdrożone. Lista mailingowa stanowi wyjątkowo skuteczny sposób utrzymania kontaktu z potencjalnymi klientami, a odpowiednie podejście pozwoli na to, że otworzą i z zainteresowaniem przeczytają przesyłane e-maile.

Oferuj łatwe możliwości kontaktu

Leady to osoby, które miały z Tobą kontakt. Często mają pytania, na przykład dotyczące oferowanych przez ciebie usług, wysokości opłat lub czasu dostawy. Jeśli potencjalny lead zobaczy Twoją reklamę, ale nie będzie mógł na nią kliknąć, to oznacza utratę tej okazji. Szansa na to, że sami odnajdą Twoją stronę internetową i dostępną tam informację, jest niewielka. Dlatego tak ważne jest, aby nawiązanie kontaktu było dla nich niezwykle proste. Kiedy już raz skontaktują się z Tobą, istnieje kilka sposobów, dzięki którym można ich przekonać do zostania klientami. To jednak możliwe tylko wtedy, gdy mieli już wcześniej kontakt z Twoją ofertą. Dlatego warto umożliwić im nawiązanie kontaktu na swojej stronie internetowej, jak również we wszystkich innych cyfrowych komunikatach marketingowych, które wysyłasz.

Przeanalizuj swoje wyniki

Jeśli naprawdę pragniesz doskonalić umiejętność generowania potencjalnych klientów, to istotne jest, abyś analizował wyniki i nieustannie dostosowywał swoje strategie. Dzięki narzędziom takim jak Google Analytics, masz możliwość dokładnie śledzić, skąd pochodzą Twoje potencjalne leady i dowiedzieć się, czy warto skupić się bardziej na mediach społecznościowych czy na marketingu e-mailowym. Pomijając tę praktykę, istnieje ryzyko, że będziesz angażował potencjalnych klientów poprzez niewłaściwe kanały. Z danych, które generujesz, możesz czerpać bardzo wartościowe informacje, dzięki którym stopniowo dopasujesz swoje działania do preferencji i potrzeb swojej grupy docelowej.

 • Poprzez które strony większość odwiedzających podejmuje akcje?
 • Jakie informacje są najczęściej dzielone przez Twoją grupę docelową, a jakie rzadziej?
 • Jakie dokładnie czynności podejmują odwiedzający Twoją stronę internetową?
 • Które strategie marketingowe przynoszą najwięcej potencjalnych klientów?
 • Jakie strony docelowe przynoszą najwięcej potencjalnych klientów?
 • Jak długo średnio trwa, zanim potencjalny klient stanie się leadem, a potem leadem stanie się perspektywą, a następnie perspektywą stanie się klientem?
 • Jakie kroki podejmują potencjalni klienci na Twojej stronie internetowej, zanim przekształcą się w perspektywy lub klientów?
 • Jakie są najpopularniejsze sposoby kontaktu potencjalnych klientów z Tobą?

Skuteczna metoda generowania wartościowych leadów

Istnieje kilka metod marketingowych, które są szczególnie skuteczne w generowaniu wysokiej jakości leadów. Jedną z nich jest tworzenie listy kontaktowej e-mail. Dzięki temu masz wszystkie swoje potencjalne klienty w jednym miejscu i regularnie informujesz ich o tym, co robisz i jakie oferty mają do wyboru. E-mail marketing ma znaczącą przewagę, ponieważ osoby zapisane na Twojej liście dobrowolnie się do niej dołączają. W trakcie rejestracji możesz poprosić ich o podanie zainteresowań, co pozwoli dostarczać im dokładnie takie informacje, jakich potrzebują.

Innym sposobem na generowanie wartościowych leadów jest udostępnianie bezpłatnych treści. Dobrym przykładem może być darmowy e-book lub lista porad. Warto jednak unikać przekazywania wszystkich informacji od razu. Lepiej zachęcić potencjalnych klientów do podania adresu e-mail, aby mogli otrzymać resztę porad lub całą książkę. Oferowanie darmowej wersji próbnej to również doskonały sposób na pozyskiwanie leadów. Osoby, które się nią zainteresują, mogą ocenić, czy twój produkt spełnia ich oczekiwania, a także lepiej zrozumieć, co mogą u ciebie nabyć. Potencjalni klienci, którzy skorzystali z darmowej wersji próbnej, są bardziej skłonni do zakupu produktu.

Utwórz kilka dobrych stron docelowych

Dobra strona docelowa powinna zachęcić odwiedzających do pozostania na Twojej stronie internetowej i poszukiwania dodatkowych informacji. Jest to strona, na którą trafią po kliknięciu linka w wiadomości na mediach społecznościowych, w reklamie, w e-mailu, w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce, w komunikacie prasowym i tak dalej. Osoba, która trafia na twoją stronę poprzez Google, różni się od osoby, która kliknęła w reklamę. Ta druga jest zazwyczaj zainteresowana zakupem, podczas gdy osoby korzystające z Google poszukują informacji. Dlatego ważne jest, aby dostosować strony docelowe do profilu odwiedzających, a w razie potrzeby stworzyć oddzielne strony docelowe dla różnych typów użytkowników.

Zapytaj swoich gości

Nikt nie potrafi lepiej opowiedzieć o cechach i zainteresowaniach twoich odwiedzających niż sami odwiedzający. Istnieje wiele oprogramowań, za pomocą których możesz przygotować ankietę, którą przedstawisz odwiedzającym. Jeśli utrzymasz ją w krótkiej formie i zadasz kilka istotnych pytań, na pewno chętnie się do niej przyłączą. Dzięki temu zdobędziesz cenne informacje na temat tego, czego Twoi odwiedzający potrzebują, w jaki sposób chcieliby być kontaktowani, co ich interesuje, itp.

Wykorzystaj swoich obecnych klientów

Zasada przeprowadzania słuchania obu stron to niezwykle istotny sposób zdobywania informacji na temat tego, jak przebiega współpraca z daną firmą. Twoje potencjalne zainteresowane osoby podzielają dokładnie takie samo podejście. Z pewnością posiadasz kilku zadowolonych klientów, którzy chętnie dzielą się z rodziną i przyjaciółmi pozytywnymi doświadczeniami związanych z Twoim przedsiębiorstwem. Dlatego warto wprowadzić tzw. system poleceń, który zachęca klientów do dzielenia się swoimi wrażeniami. Osoby, które dzięki temu przyciągasz, staną się znacznie łatwiej twoimi klientami.

Stwórz z nami nowoczesną stronę internetową