konwersja

Wszyscy Ci, którzy posiadają swoją stronę internetową i aktywnie pracują nad optymalizacją pod kątem SEO, zapewne nie raz natknęli się na termin „optymalizacja konwersji”. Według ekspertów zajmujących się marketingiem internetowym, wskaźnik konwersji jest jednym z kluczowych wskaźników sukcesu.

Istnieje szereg koncepcji

Zawsze warto rozpocząć od zdefiniowania kilku pojęć. Te pojęcia stanowią podstawę optymalizacji wskaźnika konwersji (CRO) i regularnie pojawiają się również w optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO) oraz innych dziedzinach marketingu:

  • Konwersja: Konwersja to odwiedzający Twoją stronę internetową, który podejmuje pożądaną przez Ciebie akcję. Można to porównać do celów, gdyż każda strona powinna mieć określony cel. Gdy odwiedzający osiąga ten cel, mówimy o konwersji.
  • Wskaźnik konwersji: Wskaźnik konwersji Twojej witryny to procent odwiedzających, którzy dokonują konwersji. Załóżmy, że co tydzień na Twoją stronę trafia 1000 odwiedzających, a 10 z nich dokonuje zakupu produktu. Wówczas Twój wskaźnik konwersji wynosi 1 procent.
  • Optymalizacja konwersji: Optymalizacja konwersji, nazywana także CRO, to zbiór metod mających na celu zwiększenie wskaźnika konwersji. Im wyższy wskaźnik konwersji, tym większy zysk można osiągnąć dzięki swojej stronie internetowej.

Różne typy konwersji

Przykład osoby, która dokonuje zakupu produktu w sklepie internetowym, stanowi doskonały przykład konwersji, jednak istnieje znacznie więcej możliwych celów. Konwersją może być również osoba, która zapisuje się do listy mailingowej, pobiera e-booka, prosi o wycenę, dzwoni lub odwiedza kolejną stronę na Twojej witrynie. Wiele stron internetowych zawiera tzw. „call to action” (wezwanie do działania). Kliknięcie w takie wezwanie (niezależnie od jego charakteru) jest celem danej strony i przekłada się na osiągnięcie konwersji.

Mikrokonwersje i makrokonwersje

Strona internetowa nie musi mieć jednego zamiaru. W celu wyodrębnienia różnych rodzajów konwersji, czasami dzieli się je na kategorie mikro i makro. 

Mikrokonwersje, jak sama nazwa wskazuje, to niewielkie konwersje, które nie przynoszą dużych zysków. Przykładem może być użytkownik korzystający z urządzenia mobilnego, który klika numer i dzwoni, lub osoba przechodząca ze strony głównej na kolejną stronę, aby dowiedzieć się więcej o produkcie lub usłudze.

Makrokonwersje to konwersje, które przynoszą znaczne korzyści. Obejmuje to wypełnienie formularza kontaktowego, zakup produktu lub umieszczenie artykułu w koszyku sklepowym.

Powód, dla którego dokonuje się rozróżnienia między tymi dwoma rodzajami konwersji, wynika z konieczności lepszej możliwości pomiaru. Jeśli zależy Ci na pracy nad optymalizacją współczynnika konwersji (CRO), kluczowym elementem jest analiza danych.

Informacje uzyskane poprzez pomiar zarówno mikrokonwersji, jak i makrokonwersji są w obu przypadkach wartościowe, choć podjęte na ich podstawie działania różnią się od siebie. Ważne jest również zrozumienie ich wzajemnych powiązań, ponieważ pewne mikrokonwersje w końcu przerodzą się w makrokonwersje.

Mikrokonwersje można porównać do elementów wspomagających, natomiast makrokonwersje to cel, który może wyniknąć z tych wspomagających działań.

Odkryj wąskie gardła

Celem optymalizacji konwersji jest ustalenie przyczyn, dla których odwiedzający Twoją stronę internetową nie podejmują żadnych działań. Choć za pomocą SEO przyciągasz większy ruch na stronę, jeśli Ci sami odwiedzający od razu ją opuszczają lub pozostają na niej, lecz nie dokonują konwersji, to Twoje wysiłki idą na marne. Pracując nad optymalizacją konwersji, staramy się zidentyfikować i rozwiązać te obszary problemowe. Priorytetem jest tutaj doświadczenie odwiedzających, co jest również istotnym kryterium dla wyszukiwarek. Im ułatwiasz to odwiedzającym, tym szybciej zmienią się w konwersje.

Przyjazność dla użytkownika jest kluczowa

Możesz przyjąć założenie, że klienci zazwyczaj wykazują leniwe zachowania. W dzisiejszych czasach nikt już praktycznie nie ma czasu na długotrwałe przeszukiwanie stron internetowych w poszukiwaniu potrzebnych informacji. Za każdym razem, gdy wymagasz od odwiedzającego przemyślenia, istnieje ryzyko utraty go. W dzisiejszym świecie ludzie po prostu pragną szybko znaleźć to, czego potrzebują, bez zbędnych komplikacji, uciążliwego szukania i innych rozpraszaczy.

Kategoryzuj i ustalaj priorytety

Na podstawie zebranych danych nadszedł czas na wprowadzanie zmian. Po pierwsze, tworzysz listę obszarów do poprawy, a następnie dokonujesz ich kategoryzacji. Dzielisz je na szybkie sukcesy, punkty przynoszące najwięcej korzyści, obszary wymagające dużo czasu oraz te, które wykazują najwięcej problemów. Kolejnym krokiem jest ustalanie priorytetów. Możesz zacząć od realizacji szybkich sukcesów lub skoncentrować się na dostosowaniach, które przyniosą największe efekty. Ważne jest, aby wprowadzić ład w liście obszarów, które wymagają uwagi i które stworzyłeś.

Formułuj hipotezy

Wiesz, gdzie znajdują się obszary problemowe i jak zamierzasz się z nimi sukcesywnie uporać. Niemniej jednak chcesz również poznać wyniki po wprowadzeniu tych zmian. Dlatego formułujesz hipotezy, które później możesz przetestować. Na podstawie wyników dowiesz się, które zmiany przyniosły efekty, a które inne zmiany odniosły mniejszy sukces. W ten sposób zaczynasz lepiej rozumieć swoją publiczność i stajesz się zdolny do coraz szybszego i łatwiejszego przewidywania ich reakcji w przyszłości.

Testuj zmiany

Masz listę punktów, które wymagają zmiany, oraz ustaloną kolejność, w jakiej powinny być one wprowadzane. Sformułowałeś także kilka hipotez, które można zmierzyć i które pozwolą ocenić, jak zmiany wpłynęły na odwiedzających. Teraz nadszedł czas, aby przeprowadzić te zmiany. Robisz to skrupulatnie i poświęcasz odpowiednio dużo czasu. Przyspieszona praca zazwyczaj nie przynosi takich efektów, jakie mogłaby osiągnąć praca wyważona. Postępujesz według swojej listy i pamiętasz, by zanotować, kiedy dokładnie wprowadziłeś każdą z tych zmian. To bywa pomijane, a brak wyraźnych punktów do analizy przed i po może prowadzić do zamieszania.

Korzyści z optymalizacji konwersji

Optymalizacja konwersji, w przeciwieństwie do SEO, jest znacznie bardziej precyzyjną metodą osiągnięcia sukcesu. Musisz się w nią samodzielnie zagłębić, zbierać dane, planować i formułować hipotezy, a następnie testować wprowadzone zmiany. Jeśli zrobisz to właściwie, uczynisz swoją stronę internetową jeszcze bardziej udaną i wykorzystasz jej potencjał w pełni. Optymalizacja konwersji ma wiele istotnych korzyści:

  • Dzięki optymalizacji konwersji nie zwiększasz ruchu na swojej stronie internetowej, lecz maksymalnie wykorzystujesz ruch, który już generujesz. Chodzi więc nie o ilość, ale o jakość.
  • Optymalizacja konwersji pomaga osiągnąć cele Twoich stron.
  • Pracując nad optymalizacją konwersji, ulepszasz swoją stronę internetową. Dodatkowi odwiedzający, których przyciągnąłeś kampanią reklamową lub wysiłkami SEO, pozostają na Twojej stronie.
  • Po zakończeniu prac nad optymalizacją konwersji i zwiększeniu wskaźnika konwersji, osiągasz większe zyski ze swojej witryny. Dodatkowe środki można zainwestować w reklamy lub SEO, przyciągając tym samym więcej odwiedzających na stronę. Większy odsetek z tych dodatkowych odwiedzających staje się klientami, co z kolei oznacza większe przychody, i tak dalej.

Atsep i optymalizacja konwersji

Chętnie pomagamy w dziedzinie optymalizacji konwersji. Wykorzystujemy zaawansowane narzędzie, dzięki któremu możemy dokładnie zidentyfikować obszary problemowe w Twoim przypadku. Razem optymalizujemy wskaźnik konwersji, aby w pełni wykorzystać potencjał Twojej strony internetowej.