tekst hiperłączy

Tekst kotwiczny, zwany również tekstem kotwicznym lub tekstem hiprłączy, jest słowem lub kombinacją słów w tekście, które zostało zamienione w hiperłącze. Dzięki temu czytelnik może łatwo rozpoznać i kliknąć w to słowo lub zestawienie słów. Często słowo lub kombinacja słów jest wyróżniona innym kolorem, na przykład niebieskim.

Kto używa tekstu hiperłączy?

Przykładem strony internetowej, która wykorzystuje teksty hiperłączy w dużej ilości, jest serwis informacyjny. Gdy tworzony jest artykuł, z pewnością pojawiają się liczne teksty dotyczące tego samego tematu. Czasami umieszczane są również teksty przedstawiające przyczyny i skutki. Dzięki regularnym aktualizacjom na ten sam temat, możliwe staje się łatwe korzystanie z wewnętrznych odnośników. Po kliknięciu w niego czytelnik zostaje przeniesiony do wcześniejszego artykułu. Dzięki temu osoby mogą w łatwy sposób znaleźć informacje w tym samym kontekście. Nie wymaga się dodawania nowego zdania na początku lub końcu tekstu z instrukcją „kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji”. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala czytelnikom uniknąć konieczności przewijania strony internetowej w poszukiwaniu linku.

Nadużywanie tekstu hiperłączy

Ta metoda była wcześniej nadużywana w celu uzyskania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Polegała na umieszczaniu słowa kluczowego w hiperłączu, co umożliwiało manipulację algorytmem Google. Kiedy algorytm Google jest celowo manipulowany, często mamy do czynienia z Black Hat SEO. Teksty, które korzystały z tej metody, zdobywały stosunkowo wyższe pozycje. Była to bowiem bardzo skuteczna metoda, ale już nie jest. Google nie daje się już nabrać na tę metodę, ponieważ zmienił swój algorytm. Od aktualizacji Penguin Google nadal zaleca korzystanie z tekstów kotwicznych, ale muszą być one stosowane we właściwy sposób. Nieodpowiednie linki mogą prowadzić do nałożenia kary, a wtedy praca idzie na marne. Jesteś ciekawy, czy Twój profil linkowy wygląda dobrze? Możesz przeprowadzić skanowanie SEO za pośrednictwem Atsep. Jako doświadczone biuro SEO, na pewno możemy Ci pomóc.

Stwórz z nami nowoczesną stronę internetową