szybkość

Szybkość działania Twojej strony internetowej stanowi istotny czynnik mający wpływ na ocenę SEO, a narzędzie GTMetrix umożliwia jej pomiar. W 2021 roku Google ogłosił wprowadzenie nowego algorytmu o nazwie „Page Experience”, który przykłada jeszcze większą wagę do doświadczenia użytkowników niż dotychczas. Efektywnie działająca strona internetowa niesie za sobą wiele korzyści, dlatego istotne jest, abyś za pomocą programów, takich jak GTMetrix, ocenił, czy Twoja witryna spełnia określone standardy. W niniejszym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest GTMetrix i jak można je wykorzystać w praktyce.

Co to jest GTMetrix?

GTMetrix to narzędzie, za pomocą którego mierzysz oraz doskonalisz prędkość swojej strony  internetowej. Działa to poprzez ocenę Twojej witryny pod względem 30 różnych aspektów, po czym formułuje swoją opinię. Szybkość działania Twojej strony internetowej stanowi element techniki SEO i leży u podstaw doświadczenia użytkownika. Poprzez podanie URL Twojej witryny, program dostarcza informacji dotyczących czasu ładowania oraz wielkości strony. Dodatkowo, przydziela ocenę w kilku kategoriach, na podstawie których przeprowadzona została analiza Twojej strony.

Dlaczego szybkość jest ważna?

Zarówno dla Google, jak i dla Ciebie, istotne jest, aby strona internetowa działała sprawnie. Google uznaje powolnie wczytujące się strony za nieprzyjemne dla użytkowników i nie traktuje ich jako istotne dla wyników wyszukiwania.
 
Pewnie również sam/a zdarzało Ci się czekać zniecierpliwionym na wczytanie się strony, a ostatecznie zrezygnować z dalszego przeglądania. Google nie ocenia tego zjawiska pozytywnie i stara się dbać o komfort swoich użytkowników. Wolne witryny nie wpisują się w tę filozofię.
 
Dla Ciebie także istotna jest szybkość działania strony, gdyż jeśli odwiedzający opuszczają ją przedwcześnie, nie przekształcają się w potencjalnych klientów. Twoja skuteczność konwersji maleje, podobnie jak wskaźnik zatrzymania odwiedzających.
 

Jednocześnie wskaźnik odrzuceń wzrasta, ponieważ użytkownicy nie kierują się na kolejne podstrony. Wolna strona internetowa stanowi zagrożenie dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, doświadczenia użytkownika oraz Twoich własnych rezultatów. Nadszedł czas, aby skutecznie z tym się uporać.

Jak działa GTMetrix?

GTMetrix to wyjątkowo  przyjazne narzędzie dla użytkownika, dzięki któremu w zaledwie kilka sekund możesz ocenić, jak szybko Twoja strona internetowa działa. Korzystanie z niego jest darmowe i dostarcza wiele cennych informacji.

Na początek podajesz adres URL swojej strony, a następnie otrzymujesz wygodny pulpit nawigacyjny, na którym znajduje się podsumowanie wyników pomiaru.
 
Wynik PageSpeed: W tym polu widzisz, jaki wynik program przypisuje szybkości Twojej strony. Najlepszy wynik to A, to właśnie jest cel, do którego dążysz. Otrzymujesz również procentowy wskaźnik, a im wyższy procent, tym lepsza jest ocena PageSpeed. Ten wynik koncentruje się głównie na zawartości strony, takiej jak obrazy, JavaScript i przekierowania.

Wynik YSlow: Wynik YSlow to ocena opracowana przez Yahoo. Ocenia zarówno zawartość Twojej strony, jak i pewne elementy techniczne. Przykłady to przekierowania URL, wielkość plików cookie i możliwość zmniejszenia rozmiaru dużych elementów strony.

Czas pełnego załadowania: Ta wartość pokazuje, ile czasu zajęło Twojej stronie pełne załadowanie. Dla algorytmu Google Page Experience najlepiej, aby mieć czas poniżej 2,5 sekundy.

Całkowity rozmiar strony: Tutaj widzisz, jak duży jest Twój plik strony. Zazwyczaj im większy, tym wolniejszy. Na podstawie tych informacji decydujesz, czy warto poprawić umowę hostingową lub wprowadzić drobne zmiany, aby przyspieszyć działanie strony.

Żądania: Pod tym pojęciem GTMetrix informuje, ile elementów musi zostać załadowanych, aby wyświetlić Twoją stronę. Im wyższa ta liczba, tym wolniejsza jest witryna.
 

Wskazówka: Przeprowadź także testy na stronach konkurencji, aby poznać wymagane wyniki, które pozwolą Ci wyprzedzić ich pod względem szybkości działania.

Pracuj nad punktami do poprawy

W ramach tych wartości GTMetrix dostarcza listę obszarów do usprawnienia, które możesz poprawić, aby zwiększyć prędkość swojej witryny internetowej. Przy każdym punkcie podawane są również oceny oraz procenty, umożliwiające ocenę, w których obszarach wypadasz dobrze, a w których istnieje potrzeba poprawy.
 
Ponadto, dostarczają informacji na temat miejsc, które wymagają uwagi (serwer, JavaScript, CSS, obrazy, system zarządzania treścią itp.) oraz określają priorytety. Rozpoczynając od obszarów o wyższym priorytecie, osiągniesz najszybsze efekty.
 
Klikając na punkty, które chcesz poprawić, otrzymasz więcej informacji. Podane zostaną strony internetowe, na których można dokonać zmian oraz sugestie, jak można rozwiązać problemy.
 

Otrzymasz listy zarówno dla elementów PageSpeed, jak i elementów YSlow. Możesz je analizować kolejno, poprawiając wynik swojej strony www.

Nie wszystkie ulepszenia są konieczne

Pamiętaj, że niektóre zalecenia dotyczące poprawy, które są prezentowane przez GTMetrix, mogą nie być dla Ciebie istotne. Dlatego nie powinieneś oceniać ich wyłącznie na podstawie. Przy każdym z punktów warto dokładnie przemyśleć, czy usprawnienie prędkości jest warte dokonania danego dostosowania, czy też może lepiej zrezygnować z błyskawicznej strony na rzecz lepszego doświadczenia klientów, którzy dokładnie widzą, co nabywają.

Wynik 100 procent nie jest konieczny

GTMetrix to nieoficjalne narzędzie, ale program, który dostarcza wskazówek dotyczących prędkości Twojej witryny oraz sposobów na jej poprawę.
 
Wyniki nie są udostępniane Google, więc nie ma tu elementu konkurencyjności. Dlatego też nie trzeba dążyć do uzyskania wyniku 100 procent, ponieważ w praktyce jest to niemal niemożliwe.
 

Nawet najlepsze strony internetowe otrzymają obszary do poprawy, które nie zawsze są warte uwagi. Wynik równy lub przekraczający 90 procent jest powyżej typowego poziomu, co powoduje, że Google nie ukara Twojej strony za jej prędkość.

Przyszłość i szybkość Twojej strony internetowej

Jak już wcześniej wspomniano, szybkość Twojej strony internetowej staje się coraz bardziej istotna. Nowy algorytm Google jest w dużej mierze ukierunkowany na ten aspekt, a oczekiwania użytkowników również rosną. Dlatego programy, takie jak GTMetrix, są niezwykle pouczające i cieszą się popularnością wśród konsultantów SEO. W jednym rzucie oka możesz sprawdzić, czy Twoja strona jest wśród najlepszych, czy też potrzebuje poprawek.

GTMetrix to dobry program, który pozwala zoptymalizować swoją stronę pod nowe algorytmy Google. Prędkość ładowania nie jest jedynym aspektem, który będzie poddawany pomiarom; również bezpieczeństwo, przyjazność dla urządzeń mobilnych, stosowanie nachalnych wyskakujących okienek oraz interaktywność Twojej witryny będą brane pod uwagę. Doświadczenie odwiedzających jest kluczowe, co oznacza, że Twoja strona musi działać optymalnie. Nie tylko Google tego oczekuje, ale również obecni użytkownicy internetu.

Stwórz z nami nowoczesną stronę internetową